Cankarjeva knjižnica Vrhnika

Študijski programi 2022/2023

TUJI JEZIKI

  • Angleščina - konverzacija – mentorica Neža Majcen (sreda, 9.30)
  • Angleščina, začetni  - mentorica Nina Košir (ponedeljek, 9.30)
  • Italijanščina, nadaljevalni A1/2 (četrtek, 9.30) – mentorica Denija Marmilič Peršič
  • Italijanščina, nadaljevalni A2/1 (sreda, 17.15) – mentorica Denija Marmilič Peršič
  • Ruščina v Domu krajanov, Dragomer, v sodelovanju z društvom DVIG (termin bo sporočen naknadno)
  • Slovenski znakovni jezik  – začetni tečaj - mentorica Tinkara Jerina (torek, 17.15)
  • Španščina, začetni - mentorica Denija Marmilić Peršič (ponedeljek, 10.00)


USTVARJANJE

  • Fotografska delavnica - mentor Lado Jakša (ponedeljek, 10.00)
  • Keramika – mentorica  Majda Oblak (vsak drugi četrtek, 9.30; prvič 27.10.)
  • Likovno ustvarjanje: mandale – mentorica Milena Oblak Erznožnik (sobota, 1x mesečno)
  • Risanje in slikanje – mentor Janez Kovačič (vsak drugi petek, 9.30; prvič 21.10.)


DRUGO

  • Bogastvo klasične glasbene umetnosti – mentorica Nina Dolinar (četrtek, 17.15)
  • Likovna umetnost: kako jo gledati in brati - mentorica Nuša Podgornik (sreda, 17.15)
  • Psihologija - mentorica Ljiljana Cimeša (termin bo sporočen naknadno)
  • Računalništvo in nove tehnologije, nadaljevalni - mentor Marko Mrzlikar (torek, 9.30)
  • Računalništvo in nove tehnologije, začetni - mentor Janko Kavčič (sreda, 9.30)
  • Sodobni ples – mentorica Ema Križič (torek, 10.00)
  • Umetnostna zgodovina,  nadaljevalni – mentorica Helena Čretnik (torek, 15.15)
  • Umetnostna zgodovina, začetni – mentorica Helena Čretnik (torek, 17.15)
  • Vse o Kitajski – mentorica Katarina Birtič (ponedeljek, 17.15)
  • Zeliščarstvo – mentorica Terezija Nikolčič (ponedeljek, 17.15)  

 

TUJI JEZIKI

ANGLEŠČINA - začetni študijski program, mentorica Nina Košir (ponedeljek, 9.30)

Program je namenjen vsem, ki se angleščine še niste učili ali pa je bilo to pred mnogimi leti, torej tistim s šibkim znanjem angleščine in začetnikom, ki želijo "prebiti led". Spoznali bomo osnovno angleško besedišče in se naučili osnovnih slovničnih struktur. Poudarek bo na komunikaciji, pogovoru, teme pa bodo vzete iz vsakdanjega življenja, kjer se lahko srečujemo z angleško govorečimi tujci. V sproščenem vzdušju bomo razvijali vse štiri komunikacijske spretnosti: govor, branje, poslušanje in pisanje, vsebina programa pa se lahko prilagaja tudi glede na potrebe in želje članov skupine.
Skozi različne naloge branja in razumevanja, ponavljanja in prevajanja besed in fraz bodo lahko člani postopoma razumeli angleška besedila, spregovorili po angleško in se kmalu pogovarjali o vsakdanjih tematikah. Ob koncu programa se bomo znali predstaviti, odgovarjati na preprosta vprašanja o sebi, družini, hobijih, navadah ipd.

ANGLEŠČINA – konverzacija, mentorica Neža Majcen (sreda, 9.30)

Predmet Angleška konverzacija je namenjen študentom Univerze za tretje življenjsko obdobje Vrhnika, ki že imajo nekaj znanja angleškega jezika in bi predvsem radi izboljšali svoj govor v angleščini. Tekom predmeta bomo enkrat tedensko obarvali aktualne zanimive novice z vsega sveta, ter običaje in praznike, ki bodo v tistem času potekali v Združenem kraljestvu. Na njihovi podlagi si bodo študenti izmenjavali mnenja ter življenjske izkušnje. V sproščenem vzdušju bodo pozabili na svoj morebitni strah pred delanjem napak ter se približali obvladanju angleškega jezika.

ITALIJANŠČINA – nadaljevalni študijski program A1/2, mentorica Denija Marmilić Peršič (četrtek, 9.30)

Učenje v nadaljevalnem študijskem programu je namenjeno vsem, ki ste v preteklem študijskem letu obiskovali začetni program italijanščine oziroma že imate začetno znanje italijanščine in bi ga želeli nadgraditi. Z vašim trenutnim znanjem lahko predstavite sebe in druge, s preprostim besediščem lahko govorite o  hrani, poklicih in okolici. Prakso bomo postavili pred teorijo tudi pri novih vsebinah: izražanje mnenja, dnevna rutina, sorodstvene vezi, nakupovanje, oblačila, počitnice, turistična ponudba. V pogovoru in mislih se bomo med urami italijanščine tudi v tem letu pustili zapeljati italijanski popevki, operi, naravnim in kulturnim znamenitostim, italijanskim dobrotam in podoživeli vrvež na italijanskih ulicah na posnetkih ali v živo (odvisno od epidemioloških razmer).

ITALIJANŠČINA NAPREDNEJŠI NADALJEVALNI A2.1, mentorica Denija Marmilić Peršič (sreda, 17.15)

Učenje v naprednejšem nadaljevalnem študijskem programu (po jezikovni lestvici A2.1) je namenjeno vsem, ki ste v preteklih študijskih letih obiskovali izobraževalne programe italijanščine oziroma že imate predznanje italijanščine ter bi ga želeli utrditi in nadgraditi. Z vašim sedanjim znanjem si s preprostim besediščem lahko izmenjate mnenja o lastnih zanimanjih, hrani, oblačilih, opravilih, predstavite sebe, svojo družino, dnevno rutino, opišete pretekle in sedanje dogodke, pregledate turistično ponudbo ter govorite o svojih najljubših počitnicah. Urili bomo sposobnosti ustnega in pisnega izražanja na podlagi različnih vsebinskih iztočnic: oznaka osebe, organizacija srečanja ali zmenka, opis bivalnih prostorov/opreme/pohištva, primerjava življenja v mestu z življenjem na podeželju, priprava jedi (recepti), zdravje in dobro počutje.
Dinamiko posamezne ure narekuje prepletanje črpanja iz avditivnih in vizualnih virov z lastnimi izkušnjami članov študijske skupine z italijanskim življenjskim slogom, kulturo, običaji in sodobnostjo.  Prav tako se gre, kot pike na i ali »la ciliegina sulla torta«, letos nadejati skupnega obiska kakšnega bližnjega italijanskega mesta, da odnesemo pridobljeno znanje iz učilnice med rojene govorce in izkusimo učbeniško pričevanje v živi sliki. Finalmente e con piacere, vero?

RUŠČINA v Domu krajanov, Dragomer, (termin bo sporočen naknadno)

SLOVENSKI ZNAKOVNI JEZIK - začetni študijski program, mentorica Tinkara Jerina (torek, 17.15)

Slovenski znakovni jezik je jezik, ki uporablja za komunikacijo celotno telo in zahteva dobro opazovanje sogovornikov, ker lahko majhna sprememba giba, mimike ali položaja rok, pove nekaj novega. Poleg opazovanja, kretenj iz področij življenja, ki bodo zanimale tečajnike, bomo od bližje spoznali tudi, kako sproščeno komunicirati z gluho ali naglušno osebo preko različnih vaj ter kaj je gluhota in kakšne prilagoditve nam lahko olajšajo to izgubo. Moja želja je, da tudi »zapojemo« kakšno slovensko pesem v znakovnem jeziku in se ob učenju zabavamo ter povabimo kakšne gluhe na obisk za pristno izkušnjo. Če vas zanima, se povežite z mano. Tinkara Jerina, tolmačka slovenskega znakovnega jezika

ŠPANŠČINA – začetni študijski program, mentorica Denija Marmilić Peršič (ponedeljek, 10.00)

Med urami španščine nas bo od prakse do teorije popeljalo sporazumevanje za vsakdan. Pogovarjali se bomo o izvoru, interesih, delu, okolici, hrani in pijači. Pogovori in izmenjava izkušenj nas bodo od stereotipov o Špancih in drugih prebivalcih špansko govorečih dežel, občudovanja španske naravne in kulturne dediščine, poznavanja kulinaričnih dobrot gotovo pripeljali do španske življenjske dinamike, tradicionalne in sodobne glasbe, filma, književnosti, likovne umetnosti. iBienvenidos!

USTVARJANJE

FOTOGRAFSKA DELAVNICA - mentor Lado Jakša (ponedeljek, 10.00)

Fotografsko raziskovanje bližnje okolice, urbanih in naravnih ambientov - iskanje, odkrivanje, komentiranje in zaključna predstavitev nastalih del (razstava, projekcija,  multivizija).Praktično delo na področju kompozicije fotografske slike, tehničnih fines, ki so značilni za izrazno moč fotografije, raziskovanje različnih fotografskih zornih kotov, pogledov, perspektiv...ki jih omogoča fotografska tehnika in različni objektivi, ukvarjanje z globinsko ostrino kot pomembnim izraznim sredstvom. Ustvarjalne fotografije,  spoznavanje možnosti črnobele, barvne, analogne in digitalne fotografije..., izbrane teme iz zgodovine fotografije... Sodelovanje vseh udeležencev delavnice v multimedijskem projektu: Povezava slike – fotografije in besede, glasbe, giba in plesa, multimedijska predstavitev nastalih vsebin, ki ustvarjalno, slikovito, izzivalno in izvirno obravnavajo aktualne vsebine življenja v našem neposrednem okolju ter njegovih urbanih in naravnih ambientih.

KERAMIKA - mentorica  Majda Oblak (vsak drugi četrtek, 9.30; prvič 27.10.)

Kar prvo uro bomo pričeli s praktičnim delom. Teoretski  del programa bo potekal  spotoma, mimogrede, ob ustvarjanju samem, saj le tako lahko nazorno podajam znanje. Kandidati bodo že prvo uro dobili na mizo pred sabo kos gline in pričeli z delom. Prvi izdelek bo kaktus. Na njem bomo osvojili osnovno formo, kako narediti linije, ki so potrebne za izdelavo takega izdelka.  Kaktus ima značilno formo, torej zaobjame več linij, aplikacije in še kaj. Ob delu bomo osvojili osnovne forme, s katerimi bomo kasneje ustvarjali različne izdelke. Sledil bo lonček za kaktus. Pri tem izdelku  bomo osvojili ravne linije. Sledil bo še kakšen specifični izdelek, da bomo  utrdili pridobljeno znanje. Kasneje, ko se bomo dodobra naučili osnov, bodo kandidati sami predlagali, kaj želijo izdelati. Malo bo pri tem omejitev, kajti  vedeti moramo, da bom izdelke transportirala do peči.  Izdelki, ki so zračno suhi, so izredni krhki in najmanjši napačni prijem pokvari večurno delo. Če izdelki ne bodo dokončani v treh urah, jih bomo zavili v polivinilasto vrečko in neprodušno zaprli. V vrečki bodo obdržali potrebno vlago. V prostorih Cankarjeve knjižnice Vrhnika bodo ostali do naslednjega srečanja,  ko bomo z delom nadaljevali.

LIKOVNO USTVARJANJE – MANDALE, mentorica Milena Oblak Erznožnik (termin bo sporočen naknadno)

RISANJE IN SLIKANJE, mentor Janez Kovačič (vsak drugi petek, 9.30; prvič 21.10.)

Risanje kot tudi slikanje sta izredno široka pojma, vendar bom skušal oba obdelovati po pojmovnih korakih. Pri risbi, ki zajema zelo zahtevne uvodne vaje od preprostih linij do risb, ki že vsebujejo visoko pripoved. Pri risbi bomo obdelovali vse medije, ki jih risba zajema. Potrebno je risati po predmetih v naravi, kjer osvojimo prostorsko gledanje in prenašanje v tretjo dimenzijo. Podobno je pri slikanju. Za dobro sliko je vsekakor potrebna dobra skica, moramo natančno vedeti kaj bomo slikali, barvali. Tudi pri slikanju bomo vadili različne tonske in barvne vrednosti. Po osvojitvi uvodnih vsebin damo kandidatom možnost, da si motiv izberejo tudi sami. Med izvajanjem programa pozorno spremljam posameznike, ki presegajo dane naloge in in jim omogočam lastno kreativno izpoved.
 
DRUGO

BOGASTVO KLASIČNE GLASBENE UMETNOSTI - mentorica Nina Dolinar (četrtek, 17.15)

Na naših srečanjih bi nas pot vodila skozi posamezna umetnostna obdobja (predvidevam eno obdobje na študijsko leto), znotraj katerih bi najprej dopolnili in razširili znanja s področja splošne zgodovine, sledilo bi spoznavanje življenjepisov izbranih skladateljev in njihovih glasbenih del, na koncu pa bi sledilo še povezovanje glasbene umetnosti s preostalimi umetnostmi. Pri tem bi veliko pozornosti posvetili spoznavanju življenjepisov posameznih skladateljev ter kako so življenjske okoliščine vplivale na nastajanje njihovih glasbenih del.

LIKOVNA UMETNOST - KAKO JO GLEDATI IN BRATI, mentorica Nuša Podgornik (sreda, 17.15)

Delavnica bo udeleženke/-ce vodila k poglobljenemu opazovanju, doživljanju in branju likovnih del na primerih aktualnih ali za vrednotenje ključnih primerov likovnih razstav, ki bodo predstavljene preko fotografij oziroma projekcije. Namen delavnice je, na zanimiv in sproščen način opolnomočiti k samozavestnejšemu opazovanju in branju likovnih del, kot tudi k bolj objektivemu presojanju. Ometnostno-zgodovinsko, kritiško in kuratorsko vrednotenje se bo podajalo v praksi, na primerih in sproti ter v obsegu, ki bo glede na želje udeleženk/-cev bolj ali manj poglobljen. Glede na njihova pričakovanja se lahko tematika prilagodi in osredotoči tudi na druge likovne, kritiške, kuratorske in umetnostno-zgodovinske teme. Predznanje ni potrebno.

PSIHOLOGIJA MEDOSEBNIH ODNOSOV - menotrica Ljiljana Cimeša (torek, 12.00)

Teme se bodo dotikale veščin asertivne komunikacije, reševanje konfliktov, spoznavanja lastnih virov moči in lastnih vzorcev, ki nam otežujejo komunikacijo z drugimi, govorili bomo o potrebah in načinu njihovega zadovoljevanja na načine, ki nam omogočajo da smo zadovoljni s seboj in da pri tem upoštevamo druge, o postavljanju zdravih meja, o razumevanju človeškega delovanja z namenom višanja kvalitete lastnega življenja ob ljudeh, ki so nam pomembni (brez da bi ogrožali kvaliteto njihovega življenja), ipd.

RAČUNALNIŠTVO – začetni program, mentor Janko Kavčič (sreda, 9.30)

Hiter razvoj in širjenje novih tehnologij prinaša številne nove možnosti in priložnosti tako za mlajše kot tudi starejše generacije. Izobraževanje starejših za uporabo računalnika in spleta predstavlja novejše področje izobraževanja, ki je trenutno v polnem razmahu. Računalniško znanje starejšim omogoča višjo kakovost vsakdanjega življenja. Od doma lahko opravljajo plačila računov, kupujejo vstopnice za prireditve, nakupujejo, naročajo dokumente itd. Poleg tega računalniška pismenost starejšim omogoča vzdrževanje stikov s prijatelji in družino, iskanje informacij, lahko poglobijo svoje znanje in zadovoljujejo vedoželjnost. V izobraževalnem programu Računalništvo in nove tehnologije bomo izhajali iz želja in potreb slušateljev ter jim nudili pomoč pri reševanju njihovih težav povezanih z uporabo računalnika. Sprehodili se bomo skozi osnove računalnika, osnovno uporabo Worda, pošiljanje elektronskih sporočil, obdelavo fotografij in objavo vsebin na socialnih omrežjih. Seznanili se bomo tudi s pametnimi telefoni in tablicami.

RAČUNALNIŠTVO – nadaljevalni program, mentor Marko Mrzlikar (torek, 9.30)

Uporaba računalnika, pametnega telefona, tablice in spleta. Komuniciranje preko spleta, plačevanje računov v spletni banki. Pisanje besedila in vodenje evidence stroškov.Uporaba Google aplikacij: zemljevidi, prevajalnik, poslušanje glasbenih spotov Youtube, shranjevanje dokumentov Driver, itd.
Fotografije in računalnik: shranjevanje fotografij iz pametnih naprav, digitalna fotografija, multimedija, uporaba fotoaparata na telefonu. Varna uporaba interneta, nameščanje programov in nakupovanje preko spleta.

SODOBNI PLES - mentorica Ema Križič (torek, 10.00)

Sodobni ples bomo izkusili kot gibalno prakso in ga spoznali kot uprizoritveno umetnost. Na urah bomo skozi različne vaje, gibalne sekvence, vodene improvizacije in gibalne naloge razgibali telo in na sproščen način razvijali svoj gibalni potencial. Pri tem nam bojo v pomoč vaje za izboljšanje zavedanja telesa, gibljivosti, ravnotežja in koordinacije. Skozi krajše koreografije, kjer združimo in nadgradimo prej osvojene gibe v vajah, ki temeljijo na mehkobi in fluidnosti gibanja, bomo širili svoj gibalni repertoar. Vaje se bojo tekom daljšega časovnega razpona spreminjale in nadgrajevale. S pomočjo vizualizacij, vodenih improvizacij, kompozicijskih in skupinskih nalog bomo razvijali kreativnost in odkrivali gibalni izraz. Glavno vodilo plesnih ur za starejše je gibanje v okviru svojih zmožnosti, prijazno do svojega telesa in uživanje v plesno-gibalnem izražanju, ki nam ga omogočajo naše gibalno-kreativne-miselno-emocionalne (človeku unikate) zmožnosti.

UMETNOSTNA ZGODOVINA – začetni program, mentorica Helena Čretnik (torek, 17.15)

V študijskem programu umetnostne zgodovine se bomo seznanili s pregledom predvsem evropske umetnostne zgodovine od prazgodovine do današnjih dni, vključujoč umetnost Egipta in Mezopotamije, obsežnejši sklop predavanj in diskusij pa bo predstavljala zgodovina umetnosti heladskega obdobja in grške antike - saj le-ta predstavlja zibelko evropske civilizacije. Dovršenost sklopa grške umetnosti bo podkrepljen tudi z osebnim izkustvom predavateljice, po izobrazbi umetnostne zgodovinarke in sociologinje kulture, ki je desetletje bivala in delovala kot neodvisna turistična vodnica v Grčiji. V dogovoru s slušatelji se bomo podali kdaj tudi na ogled kakšne razstave ali ogled umetnostno-zgodovinskih spomenikov v Sloveniji; za zaključek šolskega leta pa celo v Grčijo, seveda, če bo tak interes. Edino človeku kot živemu bitju je dana ustvarjalnost in brez umetnosti, katero lahko srečamo na vsakem koraku, le pozorni moramo biti na to, bi bila naša življenja zelo osiromašena. Zelo se veselim naših (sicer bolj teoretičnih) ustvarjalnih srečanj. Se vidimo kmalu!

UMETNOSTNA ZGODOVINA S POUDARKOM NA GRČIJI – nadaljevalni program, mentorica Helena Čretnik (torek, 15.15)

Pregled umetnostne zgodovine od renesanse do 21. stoletja. Slušateljice programa bodo nadaljevale s prepoznavanjem umetnostnih slogov (tudi v praksi) in poglobljenega vedenja grške umetnosti

VSE O KITAJSKI - mentorica Katarina Birtič (ponedeljek, 17.15)

Kitajska in azijske dežele že od nekdaj navdušujejo evropske prebivalce. Med prvimi je bil tudi Marco Polo, ki je odkrival lepote Kitajske. Tokrat bodo predavanja zasnovana na podlagi najpogostejših vprašanj in tematik, ki zanimajo slovenske prebivalce: spoznavali in učili se bomo o feng shui-ju (feng šuj), raznoliki kitajski hrani, lepotnih tretmajih in sprostilnih tehnikah, ki kitajske prebivalce ohranjajo mladostne tudi na stara leta. Govorili bomo tudi o tradicionalni kitajski medicini ter se pogovarjali o Almi Karlin, ki jo je Azija povsem uročila. Naučili se bomo tudi nekaj osnovnih besed ter jih poskusili tudi kaligrafsko zapisati. Učili se bomo o raznolikostih in geografskih posebnostih Kitajske, dobili pa boste tudi najnovejše napotke glede možnosti potovanj in obiska te čudovite dežele.

ZELIŠČARSTVO – mentorica Terezija Nikolčič (ponedeljek, 17.15)

Uvodoma bomo obravnavali agronomsko pridelovanje in ohranjanje naravnega okolja ter varstvo okolja in bonton nabiranja zelišč. V nadaljevanju bomo spoznali 60 zdravilnih rastlin (od tega 30 po izbiri slušateljev) tako gojenih kot tudi divjih, ki jih nabiramo v naravi. Seznanili se bomo z botaničnimi, farmakološkimi in fitoterapevtskimi značilnostmi zelišč. Pomembno je védenje o možnosti zamenjave (tudi s strupenimi) in zlorabi zdravilnih rastlin. Zvedeli bomo kako se posamezna zelišča nabirajo in shranjujejo ter kako se se jih uporablja. Poudarek bo na pripravah čajnih mešanic za posamezne zdravstvene težave (mišični sklepni sistem, kardiovaskularni sistem, delovanje žlez, kožna obolenja, okužbe, psihiatrični simptomi, itd.). Obravnavali bomo tudi rastlinske droge, ki delujejo na dihala in prebavila ter eterična olja in rastline z antihelmintičnem delovanju. ( gliste, zajedalce, uši…)

SHIFT + A