Cankarjeva knjižnica Vrhnika

Vrhnika med 1. svetovno vojno v objektivu Petra Nagliča

Častnik ob puškah.

Častnik ob puškah. | Avtor: P. Naglič

Živahno dogajanje pred stavbo šole - začasne vojašnice.

Živahno dogajanje pred stavbo šole - začasne vojašnice. | Avtor: P. Naglič

Peter Naglič na kolesu okrog leta 1910. Iz zbirke Matjaža Šporarja

Peter Naglič na kolesu okrog leta 1910. Iz zbirke Matjaža Šporarja

Vkrcavanje vojakov na vrhniškem kolodvoru.

Vkrcavanje vojakov na vrhniškem kolodvoru. | Avtor: P. Naglič

Vojaška kuhinja na dvorišču šole.

Vojaška kuhinja na dvorišču šole. | Avtor: P. Naglič

Janez Žitko in Matjaž Šporar v CKV.

Janez Žitko in Matjaž Šporar v CKV. | Avtor: Nataša Oblak Japelj

Vrhnika med 1. svetovno vojno v objektivu Petra Nagliča je naslov nove digitalne zbirke Cankarjeve knjižnice Vrhnika objavljene na Kamri - regijskem portalu, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah. Prispevek je nastal konec leta 2023, ob 140. obletnici rojstva Petra Nagliča, tovarnarja in znanega ljubiteljskega fotografa, avtorja več kot 10 000 dokumentarnih fotografij. Objavljen je v začetku leta 2024, ko obeležujemo 110. obletnico začetka 1. svetovne vojne.

Peter Naglič je bil kot vojak 7. lovskega bataljona na Vrhniki od 15. februarja do 11. maja leta 1915. V dnevniku opisuje čas poln žalosti, strahu pred negotovo usodo, naporov, hrepenenja po varnem zavetju doma, specifične situacije, ki jih prinaša vojaško življenje. Med zapisanim pa najdemo tudi veliko zanimivih podatkov o Vrhniki in njeni okolici v času 1. svetovne vojne. Nagličev dnevnik so objavili v knjigi z naslovom Moje življenje v svetovni vojni 1914-1918, Fotodnevnik vojaka. Zanimivo publikacijo si lahko izposodite tudi v naši knjižnici.

Glavni pobudnik za prispevek na Kamri, v katerem so objavljeni odlomki iz dnevnika in kar 77 enot slikovnega gradiva, je Janez Žitko. Neumorni  zbiralec vsega vrhniškega: knjig, razglednic, znamk, značk, raznih starih predmetov, hrani tudi album Nagličevih fotografij s prizori vojakov na Vrhniki v času 1. svetovne vojne. Poleg fotografij iz zbirke Janeza Žitka smo objavili še nekaj drugih Nagličevih slik. Te hrani njegov vnuk Matjaž Šporar, ki je s koristnimi podatki sodeloval pri pripravi prispevka. Del slikovnega gradiva je tudi iz zbirke Cankarjeve knjižnice Vrhnika.

Za primer vas vabimo, da si preberete Nagličev opis vojaške kuhinje, ki je bila v neposredni bližini šolske stavbe, v tistem času spremenjena v vojašnico.

Še nekoliko o naši kuhinji. Bila je na šolskem dvorišču zasilno zgrajena baraka, podolžna in opremljena s štirimi velikimi brzoparilniki in par mizami. Nekaj šefelj, velike vilice in kuhinjski noži ter par škafov, to je bila vsa priprava za našo slavno kuhinjo.

Zjutraj ob pol šestih smo dobili kavo, še precej mlečno, bila je namreč velika mlekarna tu na Vrhniki in tu se je dobilo zadostno množino posnetega mleka. Opoldan je bila goveja juha, v kateri je bil zakuhan lep košček mesa s prikuho, tako da smo se pošteno najedli. Zvečer je bila črna kava in štruca komisa, težka 1,4 kg.

Na dva dneva smo hodili po hrano s štirioglato posodo s pokrovom iz pločevine. Bil je strog red, vedno je imel kak častnik službo, da je skrbel za to in za snago. Če kak mož ni imel lepo pomite šale, se je moral iz vrste odstraniti in jo pomiti. Potem je prišel zadnji v vrsto.

P. Naglič, 2007

Vabimo vas, da si ogledate zbirko, ki je v prvem tednu objave prejela več kot 2300 ogledov. Na straneh spletnega portala Kamra najdete še 18 drugih zbirk, ki smo jih v preteklih letih objavili v Cankarjevi knjižnici Vrhnika:

Nataša Oblak Japelj, Cankarjeva knjižnica Vrhnika

SHIFT + A